Titulní strana  Nehody Návěsti  Reklamní vozy  Tramvaje na sněhu  Galerie Přehled vozů

         
    Nehoda Pod Rondelem 18.06.2002    
         
   

 

18.06. 2002 (15h) Plzeň: Řidič tramvaje č. 296, linky č. 4 V.J. narazil zezadu v plné rychlosti do dvou stojících souprav nedaleko kruhového objezdu na Karlovarské třídě v Plzni. Z vozů, který se po střetu do sebe zaklínily, vytáhli zdravotníci patnáct zraněných cestujících.

Podle údajů z černé skříňky jel řidič linky číslo 4 rychlostí 53 km/h za hodinu, a podle představitelů dopravních podniků nepřekročil v tomto úseku povolenou rychlost.

Řidič tramvaj zbrzdil do okamžiku nárazu na 35 kilometrů za hodinu. Úsek je rovný a přehledný. Koleje byly suché. Technická závada na brzdovém systému se neprokázala.

Kromě dvaceti sanitek byly na místě také dvě jednotky hasičů, aby pomohly odstranit následky nehody. Havárie zcela ochromila provoz na Karlovarské třídě, kterou museli policisté uzavřít, aby sanitky mohly zraněné odvážet. Nikdo  nebyl zraněn těžce. Jedna z cestujících měla zlomenou nohu a skončila na ortopedii. Ostatních zraněných lidí se ujali chirurgové.

Nehoda způsobila v odpolední dopravní špičce naprostý kolaps. I když dopraváci nasadili místo tramvají záložní autobusy, ty se nemohly proplést nekonečnou kolonou aut.

Policisté odklonili dopravu přes kruhový objezd, ale i tak se utvořily zácpy v celém centru města.

Než pracovníci dopravních podniků pustili do vyproštění a odtažení do sebe zaklíněných tramvajových souprav, musel místo nehody obhlídnout soudní znalec.

Škoda na vozidlech byla odhadnuta na cca milion korun.

Doprava se vrátila do normálu až kolem osmnácté hodiny. Kvůli zácpě na silnicích musely odpoledne tisíce Plzeňanů dojít do svých domovů na Severní předměstí několik kilometrů pěšky.

Policie obvinila z obecného ohrožení dnes  již šedesátiletého řidiče J.V. řidiče plzeňské tramvaje. Hrozí mu až pět let vězení.

24.01. 2005  Plzeň: se konalo soudní řízení ohledné této nehody. Obžalovaný se hájil tím, že tramvaj v zatáčce a na začátku stoupání na plzeňské Severní předměstí nebrzdila tak, jak měla. Proto narazila do soupravy stojící za zatáčkou.

Obviněný řidič V.J. se u soudu omluvil poškozeným, ale vinen se necítil.


"Řidič kloubové tramvaje 18. června 2002 v odpolední dopravní špičce opožděně reagoval na situaci na tramvajové trati a narazil do už stojících souprav. Řidič svým jednáním porušil při výkonu povolání důležitou povinnost," řekl v obžalobě plzeňský státní zástupce Pavel Tolar.

Znalci ale tvrdí, že u tramvaje nezjistili žádnou technickou závadu.  Soudní znalec, který vyhodnocoval data z černé skříňky, ale tvrdí, že vůz byl v pořádku. Znalci vypočítali, že tramvaj brzdila větší intenzitou, než je předepsáno.

Černá skříňka navíc zaznamenala, že v době brzdění byly v činnosti všechny systémy tramvaje.

Soudní jednání bylo odročeno za účelem výpovědi soudních znalců.

26.05. 2005  Plzeň: Padl při závěrečném líčení rozsudek. Řidiči V. J. byl uložen jednoroční podmíněný trest. Soud odložil trest na dva roky.

 

   
 
 
 
 
               
   

       
 
 
 
 
               
   

   

   
 
 
 
 
               
   

   

   
 
 
 
 
               
   

   

   
 
 
 
 
               
   

   

   
 
 
 
 
               
   

   

   
 
 
 
 
               
   

   

   
 
 
 
 
                         
   

         
 
 
 
 
                     

Poslední aktualizace stránky  01.06.2005