Titulní strana  ●   Galerie

107. výročí existence MHD v Plzni


17.06.2006: Plzeňské městské dopravní podniky a.s. dnes u příležitosti 107. výročí vzniku městské hromadné dopravy v Plzni  uspořádaly mezi   10. - 15. hod. Den otevřených dveří v areálu tramvajové vozovny na Slovanech a v  areálu vozovny trolejbusů a autobusů v Doudlevcích, kde mimo jiné sídlí i hlavní dílny PMDP. Pro návštěvníky byla zajištěná bezplatná přeprava na třech linkách označených D1, D2, D3.

 

Tramvajová linka D1 jezdila v úseku vozovna Slovany - Slovanská třída, náměstí Republiky – sady Pětatřicátníků a po stejné trase zpět. Provoz této linky byl v intervalu 30 minut. První spoj ze sadů Pětatřicátníků odjížděl v 09:30. Z vozovny Slovany vyjel první spoj v 09:15. Provoz byl zajišťován soupravou T3P 280-218 a zbrusu novým vozem K3R-NT 312, který dnes vyjel poprvé s cestujícími v rámci oslav MHD v Plzni.

 

Trolejbusová linka D2 jezdila v úsecích Presslova – Doudlevecká – nám. Milady Horákové – vozovna Slovany – Doudlevecká – Cukrovarská, vrátnice DP. Provoz této linky byl v intervalu 30 minut. První spoj odjel z vozovny Cukrovarská 09:50, od vozovny Slovany odjel první spoj v 10:02. Provoz i této linky byl v intervalu 30 minut.  Provoz této linky zajišťovaly dva vozy 24 Ti Irisbus s evidenčními čísly 504 a 502.

 

Autobusová linka D3 jezdila v úsecích Presslova – Doudlevecká – sady Pětatřicátníků a zpět po trase sady Pětatřicátníků – Americká – Doudlevecká – Cukrovarská (vrátnice DP). První spoj odjel z vozovny Cukrovarská 10:07, ze Sadů Pětatřicátníků odjel první spoj v 09:45, linka byla v provozu ve 30 minutovém intervalu. Obsluhu této linky zajišťoval vůz Sor B 9,5 evidenční číslo 481. Poslední spoj odjížděl z vozovny Cukrovarská v 15:37 hod a 14:45hod ze sadů Pětatřicátníků.

    

 

U vstupu do areálu tramvajové vozovny na Slovanech si mohli návštěvníci vzít drobné upomínkové předměty s logem PMDP,  zároveň si bylo možné zakoupit schéma sítě MHD, brožuru Městská doprava v Plzni, kterou DP vydal k výročí již v roce 2004.

     

 

Před  průjezdnou halou bylo vystaveno několik vozů. Největším lákadlem pro návštěvníky byl nový vůz K3R – NT 311 a vůz Vektra, který plzeňská veřejnost již dobře zná z nedávné doby, kdy se tento vůz objevoval na tratích. Dalším zajímavým vozem byl vůz T3 192, který je adeptem na historický vůz, zejména pro téměř originálně zachovaný interiér vozu s částečně uzavřenou kabinou řidiče. Dvojici současných plzeňských historických vozů zastupoval vůz T1 121. Jako zástupce  dnešních vozů byl představen modernizovaný vůz T3P 252.

Návštěvníci mohli nahlédnout i do otevřených vrat haly zvané KP, kde tramvajové vozy prodělávají drobné opravy.  Větší skupinky návštěvníků provázela po téměř celém areálu průvodkyně, která zároveň odpovídala na zvídavé otázky nejen malých návštěvníků.

 

Některým návštěvníkům se naskytla příležitost dostat se i do hal, kam nebyl běžným návštěvníkům umožněn vstup. K vidění v těchto prostorách byly například po vážné nehodě poškozený vůz T3 205 a vůz Astra 300 nebo již několik let rozpracovaný pracovní vůz T3P 175.

            

 

Trolejbusovou linkou D2 se návštěvníci areálu vozovny Slovany mohli přemístit do prostor garáží trolejbusů a autobusů, kde  sídlí i ústřední dílny Plzeňských městských dopravních podniků. Návštěvníci mohli shlédnout mimo jiné opravy trolejbusů v různých stádiích rozpracovanosti. K vidění byly i dva tramvajové vozy, které zde prodělávají v současné době velkou prohlídku. Jedním z vozů byl vůz T3M 241, který byl posledním vozem s fialovobílým nátěrem, který obdržel při modernizaci ve Škoda Dopravní technika v roce 1996. Nyní je již vůz v novém zářivém žlutošedém nátěru. Druhý vozem byl vůz T3 250, který je v současné době pouze odstrojen.

 

Jelikož se dnes počasí vydařilo, bylo možné vypravit do ulic i  historický vůz Křižík, evidenční číslo 18, který pochází z roku 1899. Historická linka byla v provozu v úseku Palackého náměstí – Zvon a zpět.

 

 

 

 


Poslední aktualizace stránky  17.06.2006

 

[CNW:Counter]