Titulní strana ●  Reklamní vozy  Tramvaje na sněhu  Galerie

Den otevřených dveří v PMDP - 106 let


Dnes 18.června 2005 od 10 do 15h pořádaly PMDP akci pod názvem Den otevřených dveří. Veřejnosti byla přístupná tramvajová vozovna na Slovanech, garáže trolejbusů a autobusů v Doudlevcích.  Do jednotlivých vozoven byla zavedena bezplatná kyvadlová doprava, která byla zajištěna třemi linkami s označením D1, D2, D3.

Tramvajová Linka D1 jezdila v trase Sady Pětatřicátníků – vozovna Slovany a zpět. Provoz byl zajištěn vozem Vektra a vozem Astra (310). Časový interval byl stanoven na 30 minut. Trolejbusová Linka D2 jezdila v trase Presslova ul. – vozovna Slovany – garáže PMDP (Cukrovarská). Provoz byl zajištěn dvěma vozy Tr 21ACI. Časový interval byl stanoven na 30 minut. Autobusová Linka D3 jezdila v trase Presslova ul. - Sady Pětatřicátníků – a zpět po trase  Americká – Doudlevecká - garáže PMDP (Cukrovarská). Provoz byl zajištěn vozy SOR 9,5. Časový interval byl stanoven na 30 minut.

 

 

Krátce před 9. hodinou ranní přivítal náměstek PMDP první návštěvníky areálu vozovny Slovany. U vstupu do areálu si návštěvníci mohli zdarma  vzít upomínkové předměty s logem PMDP, jako např. propisky, balonky, vrtulky, mapky se schématy MHD aj. V prodeji byla i brožura k loňskému výročí MHD.

Zájemci z řad návštěvníků si mohli prohlídnout několik vystavených typů vozů, včetně krátkého popisu. Přístupná byla i stanoviště řidiče, kde si mohli nejmenší návštěvníci vyzkoušet, jaké to je být řidičem tramvaje, ale nejen oni.

Vystavené vozy byly stejně jako loni umístěny před „starou“ halou (kolej 1 – 10 ). Šlo o vozy (zleva) KT8D5 298, T3 180, zcela nový pracovní vůz T3P 175, dále ostravská modernizace T3P 281, další vystavené vozy byly T3M 247  (první z modernizované soupravy „M“ kterou prováděla Škoda DT pro PMDP v roce 1995)  a Astra 306.

PMDP zajistil pro návštěvníky i několik průvodců, kteří velmi ochotně provázeli návštěvníky po areálu a stejně tak odpovídali i na jejich četné dotazy.

Návštěvníci areálu mohli nahlédnout do haly zvané „Kápečko“, kde se provádí lehká údržba tramvají. V této hale bylo možné zahlédnout i po nehodě poškozený vůz T3G 240, který již několik měsíců marně čeká na opravu (čeká se na vyhlášení výběrového řízení). V další části areálu mohli návštěvníci projít nejnovější halou tramvajové vozovny, kde bylo k vidění několik vozů KT8D5 a T3P. Na venkovních kolejích (severní strana) návštěvníci  obdivovali velkou část vozového parku, který dnes nebyl vypraven. Mezi těmito vozy bylo  několik vozů KT8D5, T3P a několik vozů T3. Dnes nevypravené sólo vozy T3M bylo možné zhlédnout na východní straně areálu. Většině návštěvníků nebylo dopřáno vidět několik lahůdek, jako třeba doufejme budoucí historický vůz T3 192, po nehodě poškozený vůz T3 272, vážně poškozený vůz T3P 280, vůz T3M 220, který je právě po VP a dalších několik perliček.

Trolejbusovou linkou D2 se návštěvníci areálu vozovna Slovany mohli přemístit do prostor garáží trolejbusů a autobusů, kde se provádějí mj. i velké prohlídky tramvají (generální opravy). V částečně odstrojeném stavu bylo možné vyfotit vůz T3M 246 (první z modernizované soupravy „M“ kterou prováděla Škoda DT pro PMDP v roce 1995). Dalším rozpracovaným vozem v pokročilejším stádiu modernizace byl vůz T3M 219. V hale ještě bylo možné vidět karosérii vozu T3 265, budoucí T3P. V areálu Cukrovarská bylo možné potkat ještě jednu tramvaj. Šlo o vůz T3M 237, který čeká na svoji generální opravu.

V areálu bylo samozřejmě možné zhlédnout provozní i technické zázemí plzeňských autobusů a trolejbusů.

Den otevřených dveří v PMDP hodnotím jako zdařilou akci a pevně věřím, že v příštích letech bude akce opakována, minimálně se stejným nasazením všech zaměstnanců PMDP, kteří se na této akci podíleli. Škoda jen, že ve stejný den probíhalo v Plzni několik dalších zajímavých  akcí, které jistě odlákalo mnoho zájemců z řad příznivců MHD v Plzni.

 

 


Poslední aktualizace stránky  17.12.2005