Titulní strana  ●   Galerie

Rekonstrukce mostu U Jána


Rekonstrukce mostu U Jána měla podle původních plánů začít v polovině měsíce července. Bohužel plány byly pozměněny a po rychlém startu, kdy byla vyfrézována část asfaltu na okrajích mostu a osazeny dopravní značky, opět veškeré přípravné práce ustaly. V rámci rekonstrukce mostu dojde k odstranění nosné konstrukce mostu, pilíře i opěry budou zachovány a zesíleny. Celý most po dokončení rekonstrukce bude mít i větší šířku. Během rekonstrukce mostu bude tramvajová doprava převedena na jednokolejnou trať. Na obou koncích jednokolejné tratě budou nainstalovány úvraťové výhybky, známé spíše pod názvem Californien. Tramvaje se budou řídit provizorními světelnými signály. Během celé akce bude omezena i silniční doprava.   Omezen bude provoz na křižovatkách Anglické nábřeží  x  Pražská a Denisovo nábřeží  x Sirkova. Omezena bude doprava i ve Fügnerově ulici. Obnovení poloviny mostu pro provoz by mělo být ještě do konce roku. Vše záleží na mnoha okolnostech, které mohou stavbu prodloužit, či jinak zkomplikovat. Oprava druhé části mostu bude podle plánu pokračovat cca do poloviny roku 2006.

 


01.08.2005: Dnes ráno začala dlouho slibovaná rekonstrukce mostu U Jána. Během noci na dnešek byly nainstalovány úvraťové výhybky zvané Californien. Jedna byla nainstalována těsně před zastávkou Hlávní nádraží ČD, Sirkova a druhá byla umístěna v místech zastávky Anglické nábřeží Pražská. Pravděpodobně během celé výluky bude stanice Anglické nábřeží Pražská mimo provoz, jak nyní oznamuje hlášení ve vozech. Na obou koncích jednokolejné tratí jsou nainstalovány světelné signály. Během dopravní špičky jsou na obou koncích jednokolejky i pracovníci PMDP, kteří operativně řídí provoz za pomoci radiostanic. Ve směru na Slovany a Světovar byla v jednokolejném úseku demontována dočasně i trolejová vedení. Na pravé straně mostu (směrem od náměstí) je postupně odstraňován asfaltový povrch.

 

 


13.08.2005: Během prvního týdne rekonstrukce mostu U Jána došlo k odstranění pravé koleje vedoucí přes most (směr Slovany, Světovar), stejně tak došlo k odstranění asfaltového povrchu chodníku na stejné straně mostu. Pracovníci Dopravního podniku Brno (DPMB) začali stavět provizorní trať přes most, která bude  sloužit jako jednokolejka. Po dostavení tohoto provizoria bude odstraněna i druhá kolej, která je v současné době využívána pro obousměrný provoz.

 

 


17.08.2005:  V úsek provizorní tratě mezi stanicí Anglické nábřeží, Pražská a mostem U Jána došlo dnes dopoledne k zabetonování kolejnic k vozovce. Pracovníci horního vedení za pomoci vysokozdvižné plošiny dnes během dopoledne připevňovali k patkám (sloupky) závěsné oblouky na které bude připevněno trolejové vedení.

 

 


24.08.2005:  Od pondělí 22.08.2005  převedly PMDP tramvajový provoz na nově dokončenou provizorní trať přes most U Jána. Tato jednokolejná trať bude využívána  cca do konce tohoto roku. Tehdy by měla být již dokončena oprava levé části mostu (směr do centra). V nejbližší době dojde i k odstranění druhé původní tramvajové  koleje ( směr do centra města).

 


09.09.2005:  Kolej směřující do centra města přes most U Jána byla za několik posledních dní odstraněna, stejně tak došlo k odstranění asfaltového povrchu a zábradlí na stejné straně mostu. V současné době stavební práce na této polovině mostu pokračují rozstřiháváním a rozebíráním železobetonové nosné plochy mostu.

 

 


30.09.2005:  Během měsíce září došlo na mostě U Jána k dokončení kompletního odstranění severní časti mostu. Z původní části mostu zůstaly pouze nosné pilíře. Tramvajová doprava je beze změn. Několik dalších fotek ZDE a ZDE.

 

 


04.11.2005: Během měsíce října se na mostě začaly objevovat nové skruže, na které bude osazeno bednění pro nově budovanou část mostu.  Během měsíce prosince je naplánováno přesunutí provizorní tramvajové tratě na novou polovinu mostu. Poté budou pokračovat demoliční práce na staré, doposud používané části mostu.

 

 


08.12.2005: V polovině měsíce listopadu začali dělníci do dřevěného bednění připevňovat železné výstuže, které měly být následné zality betonem. V neděli 20.11.2005  dopoledne začalo betonování nosné plochy části mostu. Na přiložené fotografii je  možné vidět zástupy míchaček, které neustále vozily beton pro pumpu, která ho chrlila do základů nosné plochy nové budované poloviny mostu. Jelikož přes noc sněžilo byla část mostu zakryta bílou plachtou.

 

 


16.12.2005: Minulý týden byla provizorně dokončena první část mostu, směřující do centra města. Ihned po dokončení začala stavba druhé provizorní tramvajové tratě, na kterou bude převeden, pravděpodobně z neděle na pondělí současný tramvajový provoz. Zároveň dojde i k otočení úvraťových výhybek, nebo - li  kaliforňanů. Na fotografiích můžete vidět zajímavou spleť čtyř kolejí, dvou původních a dvou kolejí provizorní tratě.

 

 


19.12.2005: Dnes na mostě u Jána došlo k významné události, kdy od ranní výpravy byla přesunuta tramvajová doprava na novou provizorní trať, která vznikla v posledních dnech na nově vybudované polovině mostu vedoucí do centra města. V odpoledních hodinách bylo demontováno trolejové vedení původní provizorní tratě,  během tří dnů bude demontována i zbytek provizoria, poté začnou demoliční práce druhé části mostu. Přemístění tramvajové dopravy na nové provizoriu předcházela nedělní výluka, která začala ve 22:00 hodin a trvala do ukončení denní výpravy. Tramvaje linky číslo 1 jezdily pouze v úseku Bolevec - Zvon a zpět, linka číslo 2 jezdila pouze v úseku Skvrňany - Zvon a zpět. Ve zbytku úsek byla zavedena náhradní autobusová doprava. Vzájemný přestup byl realizován v provizorní zastávce U Zvonu.


 


20.12.2005: Během dnešního dne dělníci dokončili demontáž první provizorní trati, která byla využívána od 24. srpna 2005 pro obousměrný provoz tramvají na linkách číslo 1 a 2. Několik dnešních fotografií naleznete níže.

 

 


06.01.2006: Přes vánoční svátky byly stavební práce na rekonstrukci mostu U Jána přerušeny. Veškerý čilý stavební ruch byl opět zahájen v pondělí 02. ledna 2006 kdy byla započata demolice jižní části mostu ( směr z centra na Slovany, Světovar). Z původní části mostu zbudou pouze nosné  pilíře, které budou opraveny a zpevněny.

 

   

 


06.02.2006: Během měsíce ledna došlo ke kompletnímu odstranění jižní části mostu. Z nyní rekonstruované části mostu zbyly pouze nosné pilíře, které nyní procházejí důkladnou revizí a zároveň dojde k jejich opravám a zpevnění. Na opravené pilíře bude následně vystavena nová polovina mostu. Nyní se již začaly objevovat první dřevěněná bednění. Při mrazech, které panovaly minulý týden zamrzla i řeka Radbuza, která běžně nezamrzá. V tomto týdnu se opět očekávají tuhé mrazy, které by mohli opět zpomalit probíhající rekonstrukci.

 

       

 


01.03.2006: Mostní pilíře na rekonstruované jižní části mostu jsou již nyní opraveny a zpevněny. V plném proudu je výstavba dřevěného bědnění. Několik fotografií bez dalšího komentáře ...

 

     

 


10.03.2006: Níže naleznete několik dnešních fotografií z rekonstruované části mostu U Jána, kde  velmi rychle přibývá dřevěné bednění. Navíc v posledních hodinách dramaticky stoupla hladina řeky Radbuzy, která protéká pod již zmiňovaným mostem.

 

     

 


02.04.2006: Minulou neděli, 26. března 2006 v odpoledních hodinách probíhalo betonování zbývající části mostu. Nyní je vše připraveno na další část etapy rekonstrukce mostu, která začne, zítra, tedy v pondělí 03.04.2006, v 09:15h, plánované ukončení této etapy je 09.04.2006 v nočních hodinách. Při této akci dojde k úplné uzavírce mostu pro tramvajovou dopravu, zároveň dojde k pevnému spojení obou půlek rekonstruovaného mostu.

 


28.05.2006: Začátkem měsíce dubna byly obě poloviny mostu zmonolitněny, po 20.05.2006 dělníci začali připravovat podloží pro  nové panely na které se začaly pokládat nové koleje definitivní trati. Podle předpokladu bude první kolej zprovozněna v noci z 11. na 12. června 2006. Rekonstrukce celého mostu má být hotova do konce srpna 2006, zatím vše nasvědčuje, že se tak i stane. Rekonstrukce mostu vyjde na 81 000 000 Kč.

      


12.06.2006: Rekonstrukce mostu  U Jána se dostala do další fáze. Včera v nočních hodinách byl pozastaven tramvajový provoz přes most U Jána, zároveň došlo k obrácení výhybek Kaliforňan. Od dnešní výpravy byl jednokolejný, obousměrný tramvajový provoz přesunut na již novou kolej vedoucí z centra města směrem na Slovany a Světovar. Během dne došlo k odstranění trolejového vedení, včetně sloupků na provizorní jednokolejce.

 


Poslední aktualizace stránky  12.06.2006