Titulní strana ●  Reklamní vozy  Tramvaje na sněhu  Galerie Přehled vozů

Vandalismus


Nemalé finanční prostředky musí každoročně vynaložit PMDP na odstranění výtvorů vandalů, kteříměrně poškozují interiéry vozů MHD. Nejčastější setkání z hulvátstvím mladistvých spoluobčanů můžeme vidět téměř v každé tramvaji. K poškozování souprav dochází zejména v nočních hodinách o pátcích a sobotách kdy se mládež vrací v podnapilém stavu a projevuje svoji inteligenci. Případně při cestě do škol, kdy cestuje větší skupinka školáků, která se domnívá, že v partě je síla. Bohužel spolucestující si raději ničeho nevšímají. 

 Začátky vandalství v plzeňských tramvajích se datují od začátku 90. let. Jako první projevy vandalství se objevili nejprve ve větší míře papírové, ručně malované samolepky, které byli lepeny různě po vozech, nejčastěji na zadní plošině vozu. Tyto samolepky se dali bez větších problémů odstranit. Dnes tyto samolepky můžeme potkat ve vozech jen sporadicky.

 

 Po neúspěchu se samolepkami, které se daly víceméně bez problémů odstranit, začali vandalové inovovat a používat tlusté lihové většinou černé fixy. Které i po několika důkladných očištění zůstali stále celkem čitelné, tudíž pro vandaly téměř účinné.

 

Fixové vandalství přetrvává již řadu let, ke kterému se v posledních letech přidal fenomén hřebíků. Kdy jsou hřebíkem, pravděpodobně možná i v některých případech velmi hrubím smirkovým plátnem vyryty pro normálního cestujícího nesmyslné obrazce a písmena do skleněných vyplní vozu. Bohužel tyto výplody demence se nedají odstranit bez výměny skel vozu. Jelikož se jedná o velmi nákladnou opravu, tak bohužel vandalové mají zatím náskok před PMDP 2 : 1. Pokud nejsou skla vozu velmi mnoho poškozena nedochází k výměně oken ani při modernizacích, či generálních opravách. Nová okna akorát budou přitahovat pozornost vandalů a do půl roka budou skla stejně poničena jako před výměnou. Hřebíková varianta vandalství je v současné době pravděpodobně nejúčinnější varianta vandalství, proti které zatím neexistuje obrana.

 Mezi další prvky vandalství, které se nepravidelně objevuje patří i například ničení čalouněných sedáků, vytržené sedadla ve vozech T3, poškozování směrových tabulí ve voze. Několikrát do roka potkáme tramvaj, která je na vnější straně pošpiněna spreji. V tomto případě PMDP reaguje velmi rychle a tramvaj většinou další den nevyjede na trať, nebo je již očištěna.

Pravděpodobně posledním typem projevem vandalství je ničení přístřešků, ať již spreji, fixy, plakáty, případně i rozbité skleněné výplně. V některých zastávkách velmi častý jev. Častým terčem vandalů jsou i vývěsky jízdních řádů, které nedokáží odolávat vůbec.


17.12.2005: Dnes časně ráno, přesněji v 06:10h oznamoval řidič tramvaje  linky číslo 4 na dispečink že  na konečné Košutka zahlédl partu mladíků s batohy na zádech, kteří podezřele rychle utíkali k lesu. Na základě této zkušenosti šel řidič zkontroloval svoji soupravu a nestačil se divit, nejen že došlo k posprejování jeho soupravy, ale postupem času se zjistilo že došlo posprejování i dalších dvou zadních vozů dalších souprav. Naši mladí spoluobčané tedy dnes poškodily spreji celkem tři vozy. Šlo o zadní vůz soupravy T3P 233-234, ušetřen u tohoto vozu nezůstal  interiér vozu, včetně skla, další pošpiněný byl zadní vůz soupravy T3P 235-236, který dopadl daleko nejhůře, posprejovaný byl téměř celý. V uvozovkách nejlépe dopadl zadní vůz soupravy T3P 256-281, který měl pošpiněné jen zadní čelo vozu a uvniř vozu jednu velkou černou skvrnu. Dispečer ihned volal Polici ČR, která pro nedostatek času odmítla přijet, o pomoc byla poté požádána Městská Policie Plzeň. Bohužel po příjezdu na místě samozřejmě nikoho nenašla. Je až s podivem, jak se dokáže bavit naše mládež ničením veřejně prospěšných věcí. Bohužel pro nedostatek provozuschopných souprav byly tyto vozy celý den v provozu.

 


05.04.2006:  PMDP se rozhodly v obavách před řáděním vandalů zejména v nočních hodinách najmout po dobu výluky, kdy budou tramvajové soupravy odstaveny na konečných a manipulačních točnách na hlídání odstavených tramvajových souprav bezpečnostní agenturu D.I. Seven. Bohužel najatá firma nedokázala uhlídat dnešní noc soupravu T3 180-181 v točně Mozartova. Pravý bok zadního vozu této soupravy dokázal neznámí vandal kompletně posprejovat. V 11:30 na místo dorazila Policie ČR s pracovníkem PMDP, kde vše bylo vyfoceno a zadokumentováno. Po poledni na místo dorazil pracovník úklidové firmy, na obhlédnutí spouště.

 


Poslední aktualizace stránky  05.04.2005