Titulní strana ●  Reklamní vozy  Tramvaje na sněhu  Galerie

Vozovna Slovany


Současná vozovna tramvají v Plzni na Slovanech byla postavena již v roce 1943. V areálu byla jako první postavena neprůjezdná hala, ve které bylo možné remízovat až 40 tramvajových vozů. Postupem času, kdy byla rozšiřována tramvajová doprava a s tím i počet vozů, bylo rozhodnuto přistavit další halu. V roce 1964 byla dokončena druhá, ale tentokrát už průjezdná hala o kapacitě dalších 40 tramvajových vozů. Poslední přístavba v areálu vozovny na Slovanech proběhla v roce 1989. Tehdy  byla přistavena dvojkolejná hala, která je využita pro drobnou údržbu tramvajových vozů. Je známá pod názvem „kápéčko“, neboli KP hala.

 

     

 

Všech cca 130  tramvajových vozů se v areálu vozovny Slovany sejde každou noc po 01h ranní. Cca 85 tramvajových vozů se vejde do zastřešených hal, zbytek cca 45 vozů zůstává odstaveno na dalších kolejích v areálu (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). V areálu vozovny Slovany sídlí i pracovníci údržby tratí a trakčního vedení.

 

     

 

V současné době je kapacita tramvajové vozovny Slovany zcela vyčerpána. Nevyhovující je i technický stav některých budov, kolejí, oplocení, stejně tak i podmínky pro zaměstnance. V areálu chybí i myčka vozů. V posledních letech padly různé návrhy, jak řešit současný nevyhovující stav. Variant je hned několik, od přestěhování vozovny na Borská pole, či za konečnou Skvrňany, aj. Nejpravděpodobnější je však rozšíření do sousedního areálu bývalého pivovaru Světovar, který je řadu let opuštěný. Do nedávné doby byl ve vlastnictví armády ČR, která ho již převedla do vlastnictví města Plzně.

     

Až do rozhodnutí  budoucnosti vozovny Slovany nesmí být v celém areálu prováděny žádné větší stavební práce. Od roku 1976 bylo již zpracováno mnoho různých studií, jak rekonstruovat, rozšířit, případně přesunout stávající vozovnu Slovany, bohužel zatím žádný projekt neprošel schválením. Převodem pozemků bývalého areálu pivovaru Světovar opět došlo k nové situaci a doufejme i přelomovému zlomu k již konečnému rozhodnutí, jak do budoucna  tento velký problém vyřešit.

 


Poslední aktualizace stránky  17.12.2005